
The machine is intended for sawing wood, plastic, metal and building materials while resting firmly on the workpiece. It issuitable for straight and curved cuts. When using the appropriate Bi-metal saw blades, it is possible to cut flush to the workpiecesurface. The reinforced construction ensures a long service life. The saw also enables the cutting of building materials with a suitable saw blade.
The saw blade recommendations must be observed.The light of this power tool is intended to illuminate the power tool’s direct area of working operation and is not suitable forhousehold room illumination. The saw is a powerful motor with a power input of 650 W, which is stored in a high-quality processed body. Speed without confusion 800 - 3,000 rpm. It allows for a compact design weighing only 2.85 kg, even with the longer work you have.
| Default | |
| Accessory type | other accessories |
| Electrical waste | Yes |
| Cutting thickness in steel | 10 mm |
| Cutting thickness in wood | 115 mm |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | NO |
| Idle speed | 800 – 3,000 rpm |
| Input | 650 W |
| Stroke length (mm) | 20 |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114016
- Weight: 3.34kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163019946
- Country: China