
Electric oil compressor Strend Pro FL2050-08, 50 l
Electric oil-lubricated compressor Strend Pro FL2050-08 is designed for the production of compressed air to drive pneumatic equipment, paint application, cleaning or inflating tires.
The power of a single-cylinder engine of up to 1.5 kW effectively delivers air wherever it is needed. Operating air pressure is adjustable. The pressure vessel has a volume of 50 l, with a maximum airflow of 150 l / min.
The Strend Pro compressor is the ideal helper for every handyman or handywoman. Wheels and a grip allow easy and comfortable handling. It is further equipped with a pressure gauge.
| Default | |
| Accessory type | other accessories |
| noise | 96 dB |
| Airman | Yes |
| Electrical waste | Yes |
| Indeed. Supplied quantity | 150 l/min |
| Typ | oil |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Air Receiver Contents | 50 l |
| Idle speed | 2,850 rpm |
| Suction power max. | 200 l/min |
| Number of reels | 1 |
| Protection class | i |
175.45€ /pcs
Ex Tax: 145.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 115006
- Weight: 31.00kg
- Dimensions: 180.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163012343
- Country: China