



Compressor Strend Pro OF1524, oil-free, 1,1 kW, 24 lit.
The Strend Pro electric oil-free air compressor is designed to produce compressed air wherever compressed air is needed (e.g. to drive air tools, apply paints, clean, inflate tires, etc.). Compressed air produced by a compressor must not be used in the pharmaceutical, food or hospital sectors or for filling diving bottles. The power of the 1.1 kW single-cylinder engine efficiently delivers air wherever it is needed. The operating air pressure is adjustable via a regulator. The pressure vessel has a capacity of 24 l. It is also equipped with a pressure gauge, handle and wheel for easier transport.
| Default | |
| Motor connection | - |
| noise | 97 dB |
| Indeed. Supplied quantity | 110 lit./min |
| Typ | Oil-free |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Air Receiver Contents | 24 l |
| Idle speed | 2,850 rpm |
| Suction power max. | 180 lit./min |
| Number of reels | 1 |
| Protection class | F |
133.10€ /pcs
Ex Tax: 110.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 115088
- Weight: 22.00kg
- Dimensions: 120.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163036059
- Country: China