



Compressor Strend Pro BOF1506, oil-free, 1,1 kW, 6 lit.
The Strend Pro BOF1506 electric oil-free air compressor is designed to produce compressed air wherever compressed air is needed (e.g. to drive air tools, apply paints, clean, inflate tires, etc.). Compressed air produced by a compressor must not be used in the pharmaceutical, food or hospital sectors or for filling diving bottles. The power of the 1.1 kW single-cylinder engine efficiently delivers air wherever it is needed. The operating air pressure is adjustable via a regulator. The pressure vessel has a capacity of 6 l. It is also equipped with a pressure gauge.
| Default | |
| Accessory type | other accessories |
| noise | 97 dB |
| Indeed. Supplied quantity | 100 lit./min |
| Typ | Oil-free |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Air Receiver Contents | 6 l |
| Idle speed | 3500 rpm |
| Suction power max. | 160 lit./min |
| Number of reels | 1 |
| Protection class | i |
108.90€ /pcs
Ex Tax: 90.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Stock: This item is running out
- Model: 115087
- Weight: 13.00kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163036042
- Country: China