



The Worcraft EMG 01-42 Mini Straight Grinder is a compact and powerful tool designed for grinding and carving a variety of materials. A straight grinder is used for detailed machining of metals, plastics, wood and similar materials using a suitable machining attachment. It is equipped with a high-performance motor with a power input of 135 W, which provides sufficient power and speed for efficient sanding. This sander is made of high-quality materials that guarantee a long service life and wear resistance. It has a compact and ergonomic design, which makes it an easy-to-use tool even for long-term use. It is equipped with a variety of grinding discs and accessories that allow for a variety of applications and sanding of different materials and surfaces.
Battery pack and charger not included!
| Default | |
| Accessory type | other accessories |
| noise | 72 dB |
| No-load speed | 10,000 - 32,000 rpm |
| Battery type | Worcraft |
| Power supply system | Battery/network |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | Yes |
| suitcase | Yes |
| Chuck | 3,2 mm |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114602
- Weight: 1.55kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 5905172329308
- Country: China