







Table grinder Worcraft BG20-150, 200W, 150x20x12,7 mm
The table grinder is designed for grinding, sharpening or also for removing rust from steel and metal. The advantage of the grinder is that it is equipped with two discs. The diameter of one sanding plate is 150 mm and its width is 20 mm. The hole itself, through which the necessary materials can be ground, is 12,7 mm in size. The power consumption of the device is 200 W and the speed is 2 950 min-1. Above the discs there is a small, transparent cover, which protects you from grinding from possible sparks and the like during grinding. The grinding speed is automatic, it cannot be set as required. The grinder is fixed, table, without the need for special maintenance. The device must be connected to the 230 V mains for operation.
| Default | |
| Motor connection | 230 V |
| Accessory type | other accessories |
| Grinding plate diameter | 150 mm |
| Electrical waste | Yes |
| Battery type | Worcraft |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Sanding pad width | 20 mm |
| Speed control | NO |
| Grinding plate opening | 12,7 mm |
43.56€ /pcs
Ex Tax: 36.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 113696
- Weight: 5.38kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023398607
- Country: China