



Shrapener Strend Pro S1D-DW01-56, 96W, multifunctional grinder
The multifunction grinder serves as a sharpener for the necessary tools. It is suitable for sharpening metal blades of scissors and knives, chisels and other blades, as well as HSS drills. The diameter of the grinding wheel is 56 mm and the no-load speed is 1,350 rpm. The diameter of the drills that can be sharpened is 3 - 13 mm and the width of the chisels and blades is 6 - 51 mm. The power consumption of the device is 96 W and for operation it is necessary to connect the device to the 230 V network.
| Default | |
| Accessory type | other accessories |
| Electrical waste | Yes |
| No-load speed | 1,350 rpm |
| Battery type | none |
| Drill diameter | 3 – 13 mm |
| Power supply system | network |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | NO |
| suitcase | NO |
| Chisel and blade width | 6 – 51 mm |
37.51€ /pcs
Ex Tax: 31.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 212100
- Weight: 1.63kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163013630
- Country: China