









Grinder Worcraft DS-220, 148x85x148 mm, 220W, 230V, triangle, multi-grinder
The practical multifunctional grinder is guaranteed to please every master. The grinder can be used to treat several types of surfaces, such as wood, metal, plastics and similar materials. Sanding is only possible using a suitable sanding paper, which measures 148 x 85 x 148 mm. The device is only suitable for dry sanding surfaces. The power consumption of the device is 220 W and the number of oscillations per minute is 13 000. The surface of the grinder is rubberized, which will make your grip stronger and easier to handle the grinder. The advantage of the grinder is the removable dirt collector, which captures dust and dirt during grinding.
Accessories:
- extended extension for narrow spaces
- attachment for grinding larger areas
| Default | |
| Accessory type | other accessories |
| Electrical waste | Yes |
| Number of oscillations (oscillations / min) | 13,000 rpm |
| No-load speed | 13,000 rpm |
| Battery type | Worcraft |
| Power supply system | network |
| Power supply type | from mains (230V) |
| Speed control | NO |
| Input | 220 W |
| suitcase | NO |
33.88€ /pcs
Ex Tax: 28.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 113905
- Weight: 1.70kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8585023307135
- Country: China