









The Worcraft CFS-S20Li cordless orbital sander is suitable for dry sanding and edge finishing of wooden, varnished and plastic surfaces. Grinding is carried out with the help of a vibrating belt. On the belt there is sandpaper, the dimensions of which are 90 x 187 mm. The vibration and pressure that is created make it easy, practical and quick to grind the necessary material.
Thanks to the infinitely variable speed control, you can set the right speed. The number of grinding oscillations is 0 - 13,000 min-1. The comfortable handle will allow you to work comfortably without fatigue. The grinder boasts a weight of 1200 g and therefore does not require too much pressure when working. You will appreciate the easy replacement of sanding papers, the practical locking button and the easy operation. A vibratory sander will become your practical helper that can handle even the most delicate work.
Battery pack and charger not included!
| Default | |
| Accessory type | other accessories |
| noise | 77,8 dB |
| Grinding surface | 90x187 mm |
| Length of sanding surface | 187 mm |
| Number of grinding oscillations | 0 - 13,000 rpm |
| Battery type | Worcraft |
| Sanding surface width | 90 mm |
| Power supply type | removable battery |
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 114283
- Weight: 1.58kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163037247
- Country: China