
Strend Pro Spotlight SLR135, SMD LED OPAL 140 + 300 lm, 2x1800 mAh, camping, USB charging
The Strend Pro Spotlight SLR135 portable rechargeable flashlight with increased shock resistance is especially suitable for outdoor activities such as camping or hiking. You can also use it in your home in the event of a power outage as an emergency light. This light has a 2-in-1 function, which means that pressing the On/Off button turns on the front light source, after pressing On/Off again, the individual lighting modes change. Possibility to set the light source light in the middle to red.
Bright light will be provided by SMD + LED. It is rechargeable, you will find a USB cable in the package. The lighting time is 3 hours. Dimensions: 16.7x12x9.5cm. The luminosity is 140+300 lm and the range is 80 m.
| Default | |
| Accessory type | other accessories |
| beam range | 80 m |
| Luminous flux | 140 - 300 lm |
| Typ | lamp |
| coverage | IPX3 |
| Charging voltage | Yes |
| Input | 3 + 3 W |
| Working time | 3 h |
| Protection class | III |
| Energy class | A+ |
| Battery capacity | 2 X 1 800 mAh |
| Power cable | USB |
| Operating time (min) | 180 |
| Charging time (min) | 360 |
17.79€ /pcs
Ex Tax: 14.70€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Stock: This item is running out
- Model: 2172509
- Weight: 0.51kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163052950
- Country: China