









Cordless Grass Trimmer CGT-S20LiSTA, set, 24 cm, 20V Li-ion, spool line head,spool line,accu,,charge
The Worcraft CGT-S20LiST cordless trimmer is designed for cutting grass and weeds up to a height of 125 mm. The trimmer is equipped with a practical telescopic handle, a locking button for adjusting the inclination of the cutting head and a switch. There is also a sleeve for adjusting the angle of the handle and adjusting the length. The cordless trimmer reaches 9000 rpm. A protective bar and guard, a locking button and a safety button ensure safety when mowing. The trimmer is a great choice for cutting grass where you can't get with a regular lawn mower. Use a nylon with a diameter of 1.9 mm. The package also includes a nylon head and a 1.7mm x 2.5m nylon.
Battery pack and charger not included!
| Default | |
| Accessory type | trimmer |
| Mower type | trimmer |
| Drive | Battery |
| Power supply | 20V |
| shot | Cutting knife: Ø 240 mm / String: Ø 250 mm |
| String diameter | 250 mm |
| Typ | trimmer |
| Battery type | Worcraft |
| Cutting width (cm) | Knife - 24; String - 25 |
| Power supply type | removable battery |
| Idle speed | 9 000 min-1 |
85.91€ /pcs
Ex Tax: 71.00€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 111986
- Weight: 3.73kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163069323
- Country: China