







Burner Strend Pro 9001D, piezo
The Strend Pro 9001D gas burner with a nozzle diameter of 22 mm is suitable for flambéing, caramelizing, roasting, or adding texture and color to food. He will take care of the final arrangement of the dishes for presentation. You can also use it for lighting grills, defrosting meat, agricultural and gardening purposes, or micro welding. Jet flame. The maximum temperature of the burner reaches 1300 °C. The torch is only used with a 227 g propane-butane filled valve cartridge that complies with EN 417.
Dimensions: 149x40x57 mmGas consumption: 108 g/hNozzle diameter: 22 mmIgnition: piezoelectricGas type: propane-butaneMax. flame temperature: 1,300°CHeat output: 1.45 kW
| Default | |
| Nozzle diameter | 22 mm |
| Gas category | Direct overpressure of propane-butane |
| Holder | NO |
| Electrical waste | NO |
| Cartridge Type | valve 227 g |
| Typ | manually |
| Flame temperature | 1 300 °C |
| Max. consumption. | 108 g/h |
| suitcase | NO |
4.96€ /pcs
Ex Tax: 4.10€
- Stock: Terms of delivery. European warehouse: 5-15 working days
- Model: 2172632
- Weight: 0.16kg
- Dimensions: 1.00cm x 1.00cm x 1.00cm
- EAN: 8584163068760
- Country: China